بلاگ

تفاوت بسته آماده نرم افزاری با نرم افزار سفارشی

 بطور کلی دو روش برای تهیه نرم افزاری در یک سازمان و یا شرکت وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب خود را دارد و هر سازمان و یا شرکت می بایست متناسب با شریط و اهداف خود یکی از این روش کلی را انتخاب نماید. این دو روش شامل خرید بسته های آماده نرم افزار و تهیه نرم افزار بصورت سفارشی میباشد.

 بسته آماده نرم افزار

بسته آماده نرم افزاری، نرم افزاری است که تولید کنندگان نرم افزار براساس دانش و سلیقه خود راه حلی برای مسئله ای مشخص پیدا نموده و آن را در قالب یک نرم افزار طراحی و پیاده سازی میکنند و به بازار عرضه مینمایند. در طراحی اینگونه نرم افزارها سعی میشود راه حل بگونه ای طراحی شود که نیاز طیف وسیعی از کسانیکه چنین مسئله ای را دارند حل نماید.

حسن این روش این است که هزینه های تولید و توسعه نرم افزار، روی همه مشتریان سرشکن میشود و بهای نرم افزا برای خریداران مناسب تر می باشد ولی عیب بزرگ این روش این است که اولا شما تابع تغییرات تولید کننده نرم افزار هستید و به خواست شما تغییراتی در نرم افزار داده نمیشود و ثانیاً شما ممکن است پول خود را صرف امکاناتی در نرم افزار کنید در حالیکه اصلاً به کار شما نمی آید و از طرف دیگر امکاناتی را لازم داشته باشید که در نرم افزار وجود ندارد.

تولید کنندگان این دسته از نرم افزارها سعی میکنند با امکان پیکربندی نرم افزار، مشتریان بیشتری را مخاطب نمایند. پیکر بندی به مشتری این امکان را میدهد که بدون نیاز به تغییر درکد برنامه، بتوانند نرم افزار را مطابق سلیقه و مدل کسب وکار خود متناسب نمایند. دامنه پیکر بندی میتواند خیلی محدود و یا وسیع باشد بحدی که برای انجام آن نیاز به استفاده از مشاوره خود فروشنده نرم افزار و یا شرکای آنها باشد. پیکربندی با توجه به دامنه و ابعاد آن میتواند هزینه های قابل توجه داشته باشد.

برای بسته های آماده نرم افزاری میتوان از یک نرم افزار ساده تبدیل فایل ورد به پی دی اف تا سیستم عامل، نرم افزارافیس و نرم افراهای جسابداری، طراحی صنعتی، ERP و غیره را نام برد.

 نرم افزار سفارشی 

در تهیه نرم افزار بصورت سفارشی، شرکت و یا سازمان از یک شرکت نرم افزار درخواست می نماید که یک نرم افزار خاص منطبق با نیاز آن شرکت طراحی و پیاده سازی نماید. حسن این روش اینستکه میزان انطباق پذیری نرم افزار با مدل کسب و کار مشتری بسیار بالا است و دقیقا آنچه را که نیاز دارید شامل میشود نه بیشتر و نه کمتر. از محاسن دیگر این روش این است که از آنجا که پرسنل شرکت در تولید آن دخیل میشود ارتباط بهتر با آن بر قرار میکنند و بهره وری استفاده از ان بسیار بالا می باشد ولی از آنجا که هزینه های تولید روی یک مشتری سرشکن میشود قیمت این نرم افزارها نسبت به نرم افزارهای آماده بالاتر است. البته شرکتهای نرم افزاری با تکنیک استفاده مجدد از اجزایی نرم افزار و یا متناسب سازی راه حلهای قبلی خود سعی میکنند تا حد امکان این هزینه ها و زمان تولید را کاهش دهند.

در برخی موارد شرکتها برای رفع نیاز نرم افزاری خود از پرسنل داخلی استفاده میکنند که دارای معایب بسیاری می باشد و صرفاً برای شرایط خاص و سازمانهای خاص توصیه میگردد.  

تماس با ما

آدرس: ایران -اصفهان خیابان شریعتی ساختمان بهین واحد یک

     تلفن:983136289465+

پشتیبانی:983136275097+

  تلفکس: 983136290692+

Image result for telegram icon:989217224263+ dphami@

© 2018 Dadeh Pardazan Hami. All Rights Reserved.